Jak sprawdzić mieszkanie przed kupnem?

Praktycznie wszystkie oszustwa, jakie zdarzają się podczas zakupu mieszkania, mają miejsce na rynku wtórnym. Dlatego istotne jest sprawdzenie mieszkania nie tylko pod względem technicznym, ale i prawno-własnościowym.Przede wszystkim, nie należy płacić zaliczki przed sprawdzeniem, czy miły człowiek, który ugościł Cię ciepłą herbatą i domowymi ciasteczkami jest w rzeczywistości właścicielem mieszkania. Przypadki, w których bez wieści przepadała pokaźna zaliczka, a wraz z nią najemca mieszkania, który tylko wynajmował je od prawdziwego właściciela, za którego się podawał, nie należą wcale do rzadkości. Samo nazwisko na domofonie to nie wszystko.

Sprawy własnościowe można sprawdzić w Sądzie Rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych. Tam może okazać się, że mieszkanie należy do spółdzielni. Właściciel powinien w takim przypadku mieć prawo własności nadane przez spółdzielnię mieszkania. Można potwierdzić to w administracji spółdzielni. Tam też dowiemy się czy właściciel nie ma długów wobec spółdzielni, a jeśli tak, to w jakiej są wysokości. W przypadku mieszkania własnościowego, ewentualna hipoteka będzie zapisana w księdze wieczystej mieszkania. Tego dowiemy się w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego.

Należy też bacznie przyjrzeć się stanowi technicznemu mieszkania. Nie krępuj się i zapytaj kiedy oraz jakie remonty były ostatnio wykonywane. Także w częściach wspólnych budynku – na klatce schodowej, w piwnicy, czy na strychu. Sprawdź czy ściany są ocieplone, a okna na klatce szczelne – to wszystko będzie wpływać na wysokość Twoich rachunków za ogrzewanie. Istotne jest też samo mieszkanie. I nie chodzi tylko o mityczne „plastiki w oknach”, ale sprawnie działającą wentylację, domykające się drzwi w każdym z pomieszczeń, czy skrzypiące podłogi. Nie krępuj się z krytykowaniem niektórych rozwiązań, albo stanu technicznego przy właścicielu czy pośredniku. Podczas negocjacji będziesz mieć w ręku silny argument, w postaci stwierdzenia: „jak sami Państwo widzieliście…”

Warto spotkać się też z zarządzającymi wspólnotą lub spółdzielnią. Poznamy dzięki temu plany zarządcy budynku. Może okazać się tak, że wspólnota zarządzana jest biernie i w najbliższych latach nie ma szans na żadne remonty, a może jest wręcz przeciwnie i czeka nas upiększenie elewacji, remont dachu czy drzwi frontowych, który z pewnością pociągnie za sobą koszty, ale znacznie też podniesie wartość mieszkania.3 Odpowiedzi do Jak sprawdzić mieszkanie przed kupnem?

  1. Sąsiad pisze:

    Najważniejsze jest sprawdzenie sąsiadów. Ja niestety to zaniedbałem i mam teraz gamonia, samozwańczego DJ-a, który całymi wieczorami katuje wszystkich muzyką. Oczywiście słyszę tylko bassy, jedno wielkie bum bum!!!! Oczywiście żadne rozmowy nie dają rezultatu, ani po prośbie, ani po groźbie. Policja oczywiście przyjeżdża, ale nic mu nie mogą zrobić, bo muzykę ścisza. Oczywiście następnego dnia jest to samo…

  2. Hydrofan pisze:

    Kupując nowe mieszkanie warto sprawdzić przede wszystkim kuchnię i łazienkę. Bo ewentualny remont tam będzie po prostu najdroższy. Większość sanitariatów czy kuchenka, zmywarka, zlew, lodówka – to wszystko jest tam najczęściej zabudowane, co znacznie podnosi koszty remontu. Żeby wymienić zwykłą zmywarkę trzeba czasem rozebrać pół kuchni. Przeciekająca pralka też może być kłopotem znacznie droższym niż sam zakup nowego egzemplarza. Przy zakupie mieszkania zwłaszcza takiego, w którym ktoś już mieszkał kilka lat, warto się temu przyjrzeć, żeby potem nie dopłacać do remontu zbyt dużo.

  3. Hohono pisze:

    Lepiej wszystko sprawdzać przed zakupem mieszkania, ponieważ łatwo wpakować się w kłopoty. Później, już może być za późno na odzyskanie pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *