Podpisanie umowy kupna mieszkania

Ostatni krok w zakupie mieszkania na rynku pierwotnym to podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Oczywiście zalecamy sporządzenie jej u zaufanego notariusza. Wielu deweloperów współpracuje z kancelariami notarialnymi i z reguły formalności można załatwić bezproblemowo i szybko.

Podpisanie umowy notarialnej to już ostatni krok, by stać się pełnoprawnym właścicielem mieszkania zakupionego na rynku pierwotnym. Nie jest to tanie, a koszty zawsze w całości pokrywa nabywca, ale przynajmniej za tę cenę mamy pewność, że wszystko zapięte jest na ostatni guzik i nie ma żadnych niejasności.

Teraz większość dużych deweloperów ma podpisane umowy współpracy z kancelariami notarialnymi, więc bez problemu załatwimy wszystkie formalności na przygotowanych zawczasu drukach. Potem pozostaje już tylko wizyta w kancelarii i podpisanie umowy. Z momentem złożenia podpisu, stajemy się właścicielami mieszkania. Pamiętajmy, że notariusz odpowiada za poprawność i zgodność z prawem sporządzonej przez niego umowy. Nie ma on natomiast żadnego wpływu na sprawiedliwość. Umowę należy więc bardzo uważnie przeczytać, bo to w niej są jedyne prawnie wymagane stwierdzenia dotyczące praw własności. To tam zapisany będzie metraż mieszkania, ale także piwnicy czy tarasu, a nawet miejsca parkingowego. Warto porównać to z dotychczasowymi ustaleniami z deweloperem.

To jednak nie wszystko, bo po transakcji trzeba jeszcze złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej. Jeśli mieszkanie zostało kupione na kredyt, zostanie w niej zapisana hipoteka na rzecz banku. Część banków robi to na własną rękę, ale zawsze trzeba to ustalić podczas podpisywania umowy. Mieszkanie warto też ubezpieczyć od pożaru, zalania czy innych zdarzeń losowych.

Wygląda na to, że zostałeś właścicielem mieszkania 🙂 Ciesz się nim więc, życzymy powodzenia i wszystkiego dobrego!3 Odpowiedzi do Podpisanie umowy kupna mieszkania

 1. notarialny pisze:

  Pamiętajcie o księdze wieczystej, bo wiele osób myśli, że jak podpisze umowę, to reszta załatwi się sama. Tymczasem to właśnie księga wieczysta jest najważniejszym dokumentem potwierdzającym własność mieszkania. Jeśli tam będą napaćkane jakieś dziwne informacje związane z poprzednim właścicielem mieszkania, to potem jest niezmiernie trudno to odkręcić. A w przypadku sprzedaży mieszkania, zajmuje to trochę czasu, którego często nie mamy.

  • Fizyk, ale nie ryzyk pisze:

   KW to podstawa przy zakupie mieszkania i podpisaniu ostatecznej umowy kupna-sprzedaży. Dla mnie zadziwiające jest to, że ludzie, którzy kupują na własną rękę bez pośrednika, często w ogóle nie sprawdzają księgi wieczystej, a potem okazuj się, że wprawdzie mają własne mieszkanie, ale trzeba odkręcać jakichś zameldowanych kuzynów, którzy jakąś część własności/prawa do spadku czy zachowku mieli. I zaczyna się sądowa walka.

 2. natka pisze:

  nie ma umowy kupna nieruchomości tylko jest umowa sprzedaży …..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *