Podpisanie umowy kupna sprzedaży

To już ostatni etap zakupu mieszkania, który przenosi na Ciebie prawo własności. Sporządzany jest przez notariusza w jego biurze, więc musisz się tam zgłosić z wszystkimi dokumentami – swoimi i mieszkania.Może się wydawać, że wszystkie formalności masz już za sobą, ale wbrew pozorom najważniejsze zadanie dopiero Cię czeka. W chwili podpisania umowy notarialnej stajesz się de facto właścicielem mieszkania, które kupiłeś. Wszystkie poprzednie umowy: przedwstępne, kupna-sprzedaży – nie mają takiej mocy prawnej i w gruncie rzeczy nie przenoszą własności mieszkania. Umowa notarialna – tak.

Dlatego właśnie dochowanie należytej staranności jest teraz niezwykle ważne. Ważą się losy późniejszych kłopotów i błogiego spokoju. Dlaczego mogą pojawić się kłopoty? Bo notariusz jest zobowiązany prawnie do sporządzenia umowy, która będzie poprawna – nic więcej. Wbrew powszechnej opinii nie jest on gwarantem legalności tego dokumentu. Oczywiście działa na podstawie przepisów prawa, spisuje dane z dokumentów tożsamości, ale nie ma np. dostępu do policyjnej bazy, by sprawdzić czy nie zostały one podrobione. Nie może więc odpowiadać za prawdziwość dokumentów, którymi legitymują się strony transakcji.

Wszystkie dane musimy więc sprawdzić sami, niezależnie od tego czy kupujemy mieszkanie bezpośrednio od właściciela czy poprzez agencję nieruchomości. Ona także mogła zostać oszukana, więc pamiętajmy, że bezpieczeństwo transakcji zależy przede wszystkim od naszej czujności. A sprawdzenie czy nie padliśmy ofiarą – podkreślmy, że wciąż rzadkiego i skomplikowanego – procederu sprzedaży nie swoich mieszkań, nie jest wcale takie trudne. Nie trzeba prosić znajomego policjanta, by sprawdził czy dane z dowodu osobistego sprzedawcy są prawdziwe. Co zresztą nie zawsze musi być dobrym tropem, bo mieszkania sprzedają czasami podstawione „słupy”.

Nieocenioną kopalnią wiedzy będą sąsiedzi. To oni powiedzą czy „ciocia” rzeczywiście wyjechała do Kanady, kto konkretnie był właścicielem mieszkania, ile lat tu mieszkał i dlaczego chce je sprzedać. Jeśli mieszkanie przez lata było wynajmowane, właściciele rzeczywiście są zagranicą, a teraz nagle chcą je sprzedać – choć nadal mają najemców – powinniście wzmóc czujność. Mało kto rezygnuje z inwestycji, która cały czas jest opłacalna.

Może się też zdarzyć, że już w momencie podpisywania umowy notarialnej, albo tuż przed nim, właściciel mieszkania poinformuje, że jednak go nie sprzedaje. To kłopot, ale prawo stoi po stronie nabywcy. Można go wyeksmitować, jeśli mieliśmy podpisaną umowę kupna-sprzedaży. Na początek należy go wymeldować, ale wcześniej warto sprawdzić czy w mieszkaniu nie są także zameldowane inne osoby – np. syn, który od 10 lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Niestety, w skrajnych przypadkach sprawą będzie musiał zająć się sąd, który – jako jedyny organ – jest władny wydać wyrok eksmisyjny.

Trochę postraszyliśmy, ale w rzeczywistości większość transakcji odbywa się całkowicie bezproblemowo. Życzymy, aby tak samo było i w tym przypadku.

3 Odpowiedzi do Podpisanie umowy kupna sprzedaży

 1. Polonista pisze:

  Pamiętajcie, że notariusz musi przeczytać wam na głos całą umowę. Ma to zrobić powoli i upewnić się, że wszyscy wszystko zrozumieli. I bez żadnej łachy, bo bierze za to porządne pieniądze. Skorzystajcie z tego prawa, żeby potem nie być zaskoczonym.

 2. Maxio pisze:

  Ależ przecież każdy notariusz czyta umowę na głos. Sęk w tym, że często przy zakupie mieszkania z długami, albo przy pożyczce, której zabezpieczeniem jest mieszkanie, notariusz może być w zmowie z oszustami, którzy rolują starsze i niezbyt zorientowane osoby, namawiając je do podpisania skrajnie niekorzystnych umów zakupu mieszkania, a raczej pożyczki z zabezpieczeniem. W efekcie kradną im de facto mieszkania i pokrzywdzeni zostają z niczym, bo jest notarialna umowa i nic im nie można zrobić.

 3. Doradca Kredytowy - Michał pisze:

  Zwyczajowo to Kupujący ponosi koszt taksy notarialnej. Wynagrodzenie Notariusza podlega negocjacji, nie może być jednak wyższa od określonych przez Ministra Sprawiedliwości w rozporządzeniu z dnia 28.06.2004 w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Co za tym idzie, Kupujący powinien wybrać notariusza i unikać polecanych notariuszy przez Sprzedającego (by uniknąć zmowy o których pisze Maxio).

  Od siebie doda, przed podpisaniem umowy (w dniu jej zawarcia) dobrą warto jest: zweryfikować Księgę Wieczystą w Sądzie, potwierdzić w Urzędzie Miasta lub Gminy brak zameldowanych osób oraz na stronie CEIDG brak zarejestrowanej działalność gospodarczej w nabywanym lokalu.

  Kupującego przed sytuacją w której Zbywca rezygnuje ze sprzedaży nieruchomości mogą zabezpieczyć zapisy umowy przedwstępnej. Możliwości jest sporo, szerzej o nich pisze na blogu: JakKupicMieszkanie.com . W określonych przypadkach istnieje również możliwość dochodzenia do zawarcia umowy przenoszącej własność na drodze sądowej.

  Dodam na koniec iż warto do aktu notarialnego, w formie załącznika, dodać spisane wcześniej ustalenia określające pozostający w lokalu sprzęt wraz z dokumentacją fotograficzną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *