Podpisanie umowy przedwstępnej

Pierwszą umowę podpisujemy jeszcze zanim staniemy się faktycznymi właścicielami mieszkania. Ma to na celu ochronę naszych praw oraz ustaleń z właścicielem, dotyczących dat przekazania kluczy i jego wyprowadzki.Jeśli już zdecydowałeś się na zakup mieszkania i ustaliłeś wszystkie szczegóły, dotyczące płatności i dat przekazania mieszkania, czas podpisać umowę przedwstępną. Przy zakupie na rynku wtórnym trzeba bowiem poczekać aż dotychczasowy właściciel się wyprowadzi. Z reguły on także ma upatrzone mieszkanie, ale czeka na ostateczną decyzję w sprawie jego obecnego lokum.

W umowie przedwstępnej zapisujemy konkretne daty, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych rozczarowań i stresu. Właściciel nie będzie mógł sprzedać mieszkania, gdy dostanie lepszą ofertę i nie przedłuży też czasu wyprowadzki czy zabrania zbędnych przedmiotów i elementów wyposażenia. Ty także będziesz zobligowany do konkretnego terminu płatności.

Umowę przedwstępną spisuje się w towarzystwie notariusza w postaci tzw. aktu notarialnego. Warto umieścić w niej również faktyczny stan techniczny mieszkania na dzień podpisania umowy, aby nie okazało się, że w ciągu tych np. dwóch miesięcy właściciel zorganizował pożegnalną imprezę, której goście okazali się bardzo pomysłowi i teraz możesz zjeżdżać na rurze strażackiej do sąsiada z dołu.

Powinny się w niej znaleźć informacje o ewentualnych naprawach, które sprzedający zobowiązuje się podjąć do czasu opuszczenia lokalu oraz wszystkich rzeczy, które kupujesz razem z mieszkaniem – najczęściej to wyposażenie kuchni i łazienki. Lepiej mieć to na piśmie, by nie okazało się, że szafy, żyrandole czy lustra z łazienki zostały zabrane przez właściciela, bo „będą mu pasować”.

Następnie zapewne spotkasz się z prośbą wpłacenia zaliczki lub zadatku. Musisz wiedzieć, że zarówno zaliczka, jak i zadatek są formą zabezpieczenia dla kupującego oraz dla sprzedającego.

Jeżeli oboje należycie wykonacie swoje zobowiązania, zaliczka czy zadatek są zaliczane na poczet ceny mieszkania określonej w umowie. Jednakże w przypadku niewykonania któregoś punktu umowy, zaliczka podlega zwrotowi kupującemu, niezależnie od tego, która strona nie dotrzymała słowa. Zadatek natomiast nie podlega zwrotowi, jeżeli to kupujący nie dotrzymał umowy, jednakże gdy sprzedający się rozmyślił, zadatek musi zwrócić kupującemu i to w podwójnej wysokości.

Wysokość zaliczki czy zadatku nie jest ustalona prawnie, zwyczajowo przyjmuje się, że jest to 10% ceny mieszkania, jednak zainteresowane strony procent ten mogą ustalić między sobą.

2 Odpowiedzi do Podpisanie umowy przedwstępnej

  1. Prawo pisze:

    A fakty są takie, że taką umową przedwstępną będzie sobie można podetrzeć tyłek jak druga strona się nie zgodzi sprzedać mieszkania. Bo zawsze są one obwarowane tyloma kruczkami, że okazuje się, że jednak „w takim przypadku” nie trzeba płacić żadnych kar umownych i de facto umowa przedwstępna nie ma żadnej mocy prawnej. I trzeba szukać kolejnego mieszkania.

  2. umiejący czytać pisze:

    Przecież taką umowę podpisują dwie strony. Więc jak kupujesz lub sprzedajesz mieszkanie, to możesz bez problemu sporządzić swoją umowę i poprosić drugą stronę o jej podpisanie. Nikt wtedy nie powie, że ktoś Cię oszukał, bo przecież sam stworzysz umowę przedwstępną na kupno mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *