Poszukiwania mieszkania na rynku pierwotnym

Szukanie mieszkania to nie tylko przeglądanie ogłoszeń czy odwiedzenie targów. Warto pojechać na miejsce budowy, a przede wszystkim sprawdzić samego dewelopera. Opinie o firmach bez problemu znajdziemy w Internecie.
Najważniejszy jest oczywiście wybór miejsca. To właśnie w głównej mierze od niego będzie zależała cena mieszkania. Wpływ na nią ma również standard wykończenia oraz powierzchnia, ale średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania zazwyczaj w największym stopniu zdeterminowana jest poprzez lokalizację.Jak szukać mieszkania? Przede wszystkim warto odwiedzić targi mieszkaniowe, które kilka razy w roku organizowane są w każdym większym mieście. Zapoznamy się tam z kompleksową ofertą małych i dużych firm, zbierzemy pokaźną garść folderów, które będziemy mogli spokojnie przeanalizować w domu, ale przede wszystkim będziemy mogli dopytać o szczegóły inwestycji deweloperskich. Przedstawiciele firm muszą znać odpowiedzi na temat materiałów, z jakich wykonują budynki. Będą też musieli powiedzieć jakie plany zagospodarowania przestrzennego obowiązują wokół budynku, bo warto pamiętać, że kuszący na wizualizacji widok wiosennej łąki pełnej kwiatów, może być szybko zastąpiony przez kolejny blok, albo nawet niezwykle uciążliwą fermę lisów.

Druga sprawa to sprawdzenie samego dewelopera, a właściwie jego renomy. W internecie bez kłopotu znajdziemy przykłady pozostałych inwestycji, więc można sprawdzić czy zostały oddane w terminie. Na forach dyskusyjnych bez kłopotu ustalimy także czy wykonawca oddał mieszkania w stanie gotowym o zamieszkania, czy konieczne były jakieś poprawki i sypnęło reklamacjami. Możemy być pewni, że niezadowoleni klienci szczegółowo opisali swoje rozczarowanie. Warto jednak także pamiętać, że zadowoleni nabywcy zazwyczaj nie napisali nic, więc jeśli znajdziemy kilka krytycznych uwag o deweloperze, który oddał setki mieszkań, nie musimy od razu skreślać go z naszej listy.

Dziś zazwyczaj każdy deweloper należy do stowarzyszeń, zrzeszających firmy budowlane i przyznających swoim członkom nagrody, więc z pewnością będzie miał na koncie wyróżnienia i dyplomy. Nawet te przyznawane przez lokalną prasę, zazwyczaj zależną od zleceń reklamowych, nie muszą więc wiele znaczyć. Lepiej po prostu sprawdzić dewelopera w sądzie. Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub wpis do ewidencji działalności gospodarczej z pewnością może rozwiać część wątpliwości – zwłaszcza wobec mniejszych firm. Podstawowym kryterium oceny powinna być jednak jakość już ukończonych i oddanych do użytku inwestycji. Nie ma się co krygować i warto wybrać się na spacer po innym osiedlu, ukończonym wcześniej przez dewelopera, przyjrzeć się mu krytycznym okiem, a może nawet porozmawiać z mieszkańcami.

2 Odpowiedzi do Poszukiwania mieszkania na rynku pierwotnym

  1. monitor pisze:

    Podstawowy błąd to skupianie się na jednej stronie. A warto wykorzystać program mieszkanie dla młodych, w którym można dostać dopłatę nawet 20%. Poza tym trzeba sprawdzić wielu pośredników, bo większość ma mieszkania na wyłączność – nawet oferty nowych mieszkań są obecnie w biurach pośrednictwa nieruchomości.

  2. młody pisze:

    Warto poczytać opinie w internecie, ale lepiej wziąć poprawkę na opinie pozytywne. Fakty są takie, że osoby kupujące mieszkanie nie wypisują w internecie peanów jaki to dobry deweloper i idealne mieszkanie. Napiszą tylko niezadowoleni, więc trzeba popatrzeć czy opinie są rzetelne, co zrobiono potem, jak potraktowano mieszkańców oraz jak deweloper zareagował na skargi kupujących mieszkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *