Poszukiwanie mieszkania na rynku wtórnym

Na rynku wtórnym jest zazwyczaj znacznie więcej mieszkań, niż na pierwotnym. Atutem poszukiwań używanego mieszkania z pewnością będzie możliwość realnej oceny infrastruktury na osiedlu, a także samego mieszkania, które nie jest już tylko wizualizacją dewelopera.Drogi są dwie: można szukać mieszkania samodzielnie, albo skorzystać z usług agencji nieruchomości. W praktyce wygląda to jednak tak, że większość ogłoszeń wystawianych jest przez biura obrotu nieruchomościami i choć znajdziemy też oferty osób indywidualnych, to jest ich znacznie mniej.Mieszkanie, które sprzedawane jest przez osobę prywatną bez pośrednictwa agencji, z pewnością będzie tańsze, bo w jego cenę nie będzie wliczona marża agencji. Zazwyczaj pośrednicy doliczają sobie kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych do ceny mieszkania, więc jest to kwota niebagatelna. Przy zakupie bezpośrednim łatwiej też o negocjacje. Nie tylko ceny, ale np. pozostawienia niektórych przedmiotów – szaf czy innych elementów wyposażenia. Wszystkie szczegóły ustalimy też szybciej, bo będziemy rozmawiać bezpośrednio. Uzyskamy też z pewnością więcej informacji o bardzo istotnych kwestiach: sąsiedztwie, miejscach parkingowych, a nawet punktualności komunikacji publicznej czy atutach oraz problemach osiedla, o których nie będzie miał pojęcia przedstawiciel agencji nieruchomości.

Trzeba jednak uważać, bo nie każdy sprzedający będzie uczciwy. W tym przypadku nikt nie sprawdzi za nas księgi wieczystej, nikt nie zagwarantuje prawnej obsługi transakcji i wreszcie nikt nie weźmie odpowiedzialności za to, że opis mieszkania w ogłoszeniu w 100% pokrywa się ze stanem faktycznym. Pod tym względem zakup mieszkania poprzez agencję nieruchomości z pewnością będzie bezpieczniejszy.

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym za pośrednictwem biura nieruchomości mamy z pewnością ułatwione i ograniczone do minimum formalności. Biuro wykonuje większość z nich za nas, ale oczywiście nie za darmo. Trudno też spodziewać się oszczędności i kupna mieszkania „za plecami” agencji nieruchomości. Większość biur podpisuje ze sprzedającymi umowy, na mocy których nie mogą oni samodzielnie sprzedać mieszkania w określonym czasie, więc nie ma co oczekiwać, że dogadamy się z właścicielem i kupimy taniej. Niestety, praktycznie nigdy nie jest to dla niego korzystne, z powodu wysokich kar umownych za takie zachowanie, więc jeśli znajdziemy mieszkanie sprzedawane przez pośrednika, to i od niego musimy je kupić.

Jeśli więc cenimy sobie profesjonalną pomoc oraz bezpieczeństwo transakcji, lepiej wybrać współpracę z pośrednikiem. Należy jednak wybrać doświadczoną agencję z ugruntowaną pozycją. Nie tylko dlatego, że mamy większe szanse, że trafimy tam na prawdziwego profesjonalistę, ale też duża firma będzie miała po prostu większą ofertę. Paradoksalnie, zawsze łatwiej wybrać spośród tysięcy mieszkań niż setek, bo sprawny doradca, który pozna nasze potrzeby, szybko zawęzi poszukiwania, znajdzie kilka, kilkanaście najlepszych ofert i będzie czekał na nasz wybór i oględziny wyselekcjonowanych mieszkań.

2 Odpowiedzi do Poszukiwanie mieszkania na rynku wtórnym

  1. Mikrus napisał(a):

    Taaaa… Tylko, że w Warszawie 99% mieszkań sprzedawanych jest przez biura nieruchomości. Kto by miał czas szukać prywatnych ogłoszeń i gdzie? Na Allegro? Prawda jest taka, że mieszkanie w Warszawie najłatwiej kupić właśnie poprzez agencję nieruchomości. Bardzo trudno dostać je w jakikolwiek inny sposób, chyba że ktoś ma czas, żeby przedzierać się przez tysiące ogłoszeń na dziesiątkach stron.

  2. Ambitny napisał(a):

    Najlepsze okazje są zawsze poza biurami nieruchomości. Kupno mieszkania bezpośrednio to nie tylko brak prowizji dla pośrednika, ale też najczęściej najlepsza lokalizacja. Bo najlepsze kąski pośrednicy zawsze sprzedają znajomym, którzy zajmują się wynajmem mieszkań, albo po prostu ich obrotem, bo wbrew pozorom często można na tym sporo zarobić. Trzeba mieć tylko gotówkę na zakup mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *