Rozważny wybór oferty

Powiedzenie, że liczy się pierwsze wrażenie oraz decyzja, nie sprawdza się w wyborze mieszkania na rynku wtórnym. Warto poświęcić trochę czasu i odwiedzić kilka mieszkań, by nabrać doświadczenia w ocenie kolejnych ofert.Nie ma się czego wstydzić i zaklinać rzeczywistości. Psychologiczna pułapka w postaci zachwytu nad pierwszym sensownym ogłoszeniem, czeka na każdego. Bywa nawet tak, że podczas oglądania mieszkania właściwie chcemy tylko potwierdzić decyzję, która została podjęta przed ekranem komputera. To ogromny błąd i droga na skróty, która często okazuje się fatalna w skutkach.

Decyzja o wyborze mieszkania nie powinna bowiem być szybka. Trzeba przeanalizować wiele aspektów. Począwszy od rozkładu mieszkania i jego umieszczenia względem stron świata, co będzie miało wpływ na nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń. Przez sąsiedztwo w postaci budynków użyteczności publicznej, hałasującej bazy straży pożarnej, przedszkola czy kościoła z dzwonami bijącymi o świcie także w weekend. Ważna jest też cena, a mniej na przykład to, że w pobliżu mieszkają znajomi i liczymy, że wspólnie z nimi będziemy spędzać wieczory, czy razem jeździć na rowery. W rzeczywistości bliskość zamieszkania ma niewielki wpływ na częstotliwość spotkań, więc dużo ważniejsze powinny być inne aspekty.

Ważne jest porównanie nieruchomości na rynku, więc im więcej mieszkań obejrzymy, tym lepiej. Szacuje się, że po zobaczeniu 6-9 mieszkań wiemy już na co powinniśmy zwracać uwagę i mamy skalę porównawczą. Poza tym, po kolejnych wizytach przestajemy do zakupu podchodzić emocjonalnie, a to bardzo ważne osiągnięcie. Zakup mieszkania to przecież zazwyczaj najważniejsza inwestycja w życiu, więc powinny o niej decydować inne względy, niż emocje. Ta decyzja powinna być podjęta całkowicie na chłodno, by później nie okazało się, że była po prostu błędna.

Jedna odpowiedź do Rozważny wybór oferty

  1. Figa pisze:

    Swoje trzeba wydreptać. Mój znajomy skupuje kawalerki w Krakowie, których ma już sześć. Każda kolejna to coraz lepszy biznes, bo dokładnie wie czego szuka i co chce kupić. Ale na początku tak nie było i nie zawsze wychodziło mu to dobrze. Doświadczenia trzeba nabyć, ale to wymaga czasu. Kupowanie mieszkania jest bowiem wbrew pozorom bardzo łatwe, ale nikt tego „nie ćwiczy”, więc na początku może być słabo i nawet jeśli jesteśmy już zdecydowani na zakup, warto się zastanowić i sprawę jeszcze raz przemyśleć, porównać..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *